Oprema

Dobrovoljno vatrogasno društvo Gračani dobilo je od VZ Grada Zagreba 2007. godine na korištenje novo vatrogasno vozilo marke Mazda BT 50 pick-up. Početkom 2009. godine u navedeno vozilo ugrađen je visokotlačni modul sa ostalom opremom za gašenje požara kao i nadgradnja teretnog prostora.

Terensko vozilo marke Land Rover – defender 110 dobili smo na korištenje 2000. godine, a za navedeno terensko vozilo donacijom smo pribavili novo električno vitlo. Navedeno vozilo generalno je obnovljeno 2011. godine nakon prometne nezgode.

Krajem 2008. godine od VZ Grada Zagreba dobili smo na upotrebu novu vatrogasnu prikolicu za prijenosnu motornu vatrogasnu štrcaljku i drugu opremu, a 2011. Godine smo dobili i prijenosnu motornu pumpu Honda. Od sredstava veze posjedujemo dvije kolske radio stanice ugrađene u naša vozila te tri ručne radio stanice s punjačem. Gradski Ureda za upravljanje u hitnim situacijama opremio nas je sa ručnim GPS uređajem.

Od ostale vatrogasne opreme posjedujemo: prijenosnu motornu vatrogasnu štrcaljku Rosenbauer, dvije manje motorne pumpe, muljnu motornu pumpu, dvije elektro-potopne pumpe te dvije motorne pile. Posjedujemo i minimumom propisanu opremu za gašenje požara dimnjaka, komplet električarskog alata, dva prijenosna kompleta za prvu pomoć, dok za početno gašenje požara imamo dvadesetak raznih tipova ručnih vatrogasnih aparata.

Proteklih godina VZ Grada Zagreba organizirala je povezivanje vatrogasaca mobilnim telefonima prema tzv. VPN modelu. Na taj je način uz vatrogasce JVP Grada Zagreba u VPN uključeno 10 članova postrojbe za intervencije iz svakog, pa tako i našeg DVD-a.

Od osobne opreme za zaštitu vatrogasaca posjedujemo 15 kompleta za intervencije koje čine: vatrogasna kaciga, hlače i jakna, rukavice i čizme te radni vatrogasni pojas.

VZ Grada Zagreba uz nove radne vatrogasne odore opremila nas je sa 15 vatrogasnih kombinezona, 15 pari vatrogasnih visokih cipela za šumske požare te 10 kišnih kabanica.

Devet članova društva koji su završili specijalnost spašavanja u ruševinama opremljeni su kompletnom zaštitnom opremom. Protekle godine donacijom smo pribavili prijenosni komplet prve pomoći, 5 kaciga za šumske požare te dvoje aluminijske ljestve. Vlastitim sredstvima nabavili smo potkape i zaštitne marame, te 5 komada naglavnih baterijskih svjetiljki.

Od ostale opreme možemo izdvojiti osobno računalo s pisačem kojim nas je opremila VZGZ, dok smo vlastitim sredstvima nabavili TV prijemnik i muzičku liniju, a donacijom je pribavljen sustav ozvučenja dvorane.

Mazda

Garaza